NA VLNÁCH SVATOJÁNSKÝCH PROUDŮ

Štěchovická laguna, když dřímá v zadumaném stínu Kordilér. Poznáváte text známé písně Wericha, Ježka a Voskovce? Určitě ano. Nejen tato slavná trojice se ve svých písních nechala inspirovat tamní krásnou přírodou, strmými skalisky tyčícími se nad řekou a chladnou vodou Vltavy. Svatojánské proudy jsou tím nejkrásnějším úsekem středního Povltaví, kde historie číhá na každém kroku. Byl to například i Bedřich Smetana, který zde čerpal inspiraci pro skladbu Má vlast. Taktéž je zde možno sledovat kořeny českého trampingu a vodáctví a s tím i zárodky české country hudby.

Rafty z TEPfactor Marina v akci

Procházka kolem řeky

Ať už se sem vydáte na kole, pěšky nebo na lodi, neprohloupíte. Vždy je co obdivovat. Doporučujeme naučnou stezku Svatojánské proudy. Stezka dlouhá asi 9 km začíná v obci Štěchovice a přes 15 zastávek vás dovede až do Třebenic, kde můžete nasednout na výletní parník a doplout zpátky do Štěchovic. Na děti po cestě čekají různé interaktivní prvky a pro bolavé nohy jsou po cestě připravena dvě odpočívadla. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy – pomocí chytrého telefonu si tak můžete tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie.

Na druhé straně řeky se po žluté turistické stezce dostanete na Smetanovu vyhlídku, ze které je krásný výhled na Vltavu.

Z pohledu námořníka

Pokud máte rádi tradiční sjíždění vody a nepohrdnete romantickými zákoutími Svatojánských proudů, můžete využít půjčovnu TEPfactor Marina, která vám přiveze raft nad přehradu Slapy a můžete plout až do Štěchovic. Proplout Štěchovickým zdymadlem je také neobyčejný zážitek a výprava může být uzavřena piknikem na Kiliánově ostrově, kde se nachází zbytky mužského kláštera, který je jen kousíček od soutoku Vltavy se Sázavou.

Štěchovické zdymadlo

Zastávka na Ztracence

Romantická zákoutí řeky Vltavy sem dříve lákala hlavně trampy a vodáky a na březích řeky vznikaly první trampské osady. K nejznámějším patřila osada Ztracenka. Název osady si tehdejší osadníci zvolili podle filmové kovbojky The Valey of Lost Hope – Údolí ztracené naděje. Řeka Vltava zde pod Mravenčí skálou vytvořila písčitou pláž a podél břehů byly na okraji lesa postaveny původní boudy. Tyto boudy byly několikrát zničeny při jarním tání ledu a posléze byly v roce 1944 zatopeny vodami Štěchovické přehrady. Nová osada byla následně vybudována v lese nad zátopovým pásmem. Z původní osady se do dnešních dnů zachoval totem na Mravenčí skále spolu se sloupem s kovovými lipovými lístky se jmény osadníků, kteří již odešli na věčnost.

Ohlédnutí do historie

V dobách, kdy byla Vltava hlavní dopravní cestou, stěžovaly práci vorařům nevyzpytatelné Svatojánské proudy. Císař Ferdinand I. věnoval na splavnění dolního toku Vltavy a stavbu navigační cesty mezi Prahou a Českými Budějovicemi velkou finanční částku, díky níž se podařilo opatu Fukovi zmapovat úsek Svatojánských proudů a roztříštit mohutnou skálu zvanou Sedlo v řece. Na počest císaře Ferdinanda, který se o splavnění zasloužil, zde byl vybudován barokní Ferdinandův sloup. Ten však později musel ustoupit stavbě Slapské přehrady, a tak je dnes umístěn symbolicky právě v její blízkosti. Ferdinandův sloup dnes najdete pod hrází Slapské přehrady. Repliku o velikosti 1:2 umístili nadšenci přímo do míst, kde jsou pozůstatky stržené skály Sedlo.